Eczacılık Mesleğini Neden Seçtiniz ?

Birkan

Global Mod
Global Mod
Eczacılık Mesleğini Neden Seçtim?

Eczacılık mesleği, sağlık alanında kariyer yapmak isteyen birçok kişinin tercih ettiği önemli bir meslek dalıdır. Bu seçimin arkasında yatan nedenler genellikle kişisel, mesleki ve toplumsal faktörlerden oluşur. Ben de eczacılığı seçme kararımı etkileyen bazı önemli sebepleri şu şekilde sıralayabilirim:

**1. Kişisel İlgi ve Merak:**

Eczacılık, insan vücudunun işleyişini, hastalıkları ve tedavi yöntemlerini anlamaya dayalı bir meslektir. Benim için bu bilimsel araştırma ve öğrenme süreci son derece çekici oldu. İlaçların nasıl formüle edildiği, hangi etken maddelerin nasıl etki gösterdiği gibi konular beni derinden ilgilendiriyor ve bu alanda bilgi sahibi olmak istiyorum.

**2. Sağlık Alanında Hizmet Verme İstediği:**

Sağlık sektöründe çalışarak insanların yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklarına katkıda bulunmak isteğim, eczacılığı tercih etmemde büyük rol oynadı. Eczaneler, hastaların sağlık sorunlarına çözüm buldukları, danışmanlık aldıkları ve önleyici sağlık hizmetlerinden faydalandıkları önemli yerlerdir. Bu doğrudan insanlarla iletişim kurma ve yardımcı olma fırsatı sağlayan bir meslek olduğu için benim için çok değerlidir.

**3. Mesleki Gelişim ve İlerleme Olanakları:**

Eczacılık, sürekli olarak yeniliklere açık bir meslektir. Farmasötik teknolojinin gelişimi, yeni ilaçların keşfi ve kullanımı gibi süreçler, eczacıların mesleki bilgi ve becerilerini sürekli olarak güncel tutmalarını gerektirir. Bu dinamik yapısıyla eczacılık, kendimi sürekli olarak geliştirebileceğim bir meslek alanı olarak görünüyor.

**4. Topluma Katkı Sağlama İmkanı:**

Eczacılık, toplum sağlığına doğrudan katkı sağlayan bir meslektir. İnsanların sağlık sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmak, hastaları doğru ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirmek, sağlık danışmanlığı yapmak gibi görevlerle topluma hizmet etme fırsatı verir. Bu sosyal sorumluluk duygusu da eczacılığı seçmemde önemli bir etkendir.

**5. İş Güvencesi ve Mesleki Saygınlık:**

Sağlık sektöründe yer alan bir meslek olarak eczacılık, genellikle istikrarlı bir iş güvencesi sunar. Ayrıca toplumda saygın bir meslek olarak kabul edilmesi, bireylerin sağlık konusunda bilgi ve danışmanlık aradıklarında eczacılara güvenmelerini sağlar.

Eczacılığı seçme kararımı etkileyen bu nedenler, benim için sağlık alanında kariyer yapmanın en uygun yolu olduğunu gösteriyor. Eczacılık mesleği, hem bilimsel hem de insan odaklı yaklaşımıyla benim için ideal bir meslek seçeneği olarak öne çıkıyor. Bu mesleği seçerek hem kişisel hedeflerime ulaşma hem de topluma fayda sağlama yolunda adım atmış olacağım.