Fiziksel bozulma nedir ?

Balk

Global Mod
Global Mod
Fiziksel bozulma nedir?

Fiziksel bozulma, bir urunun ya da malzemenin kullanm omrunun sonunda meydana geldigi veya parcalarnn kullanm omrunun sonunda ortaya ckan mekanik hasar olarak tanmlanr. Fiziksel bozulma, urunun ya da malzemenin kullanm omrunun sona ermesine neden olabilecek fiziksel durumlardr. Fiziksel bozulma, zaman ve kullanm kosullarna bagl olarak ortaya ckabilir.

Fiziksel Bozulmann Nelerden Kaynaklandg

Fiziksel bozulma, bir urunun ya da malzemenin kullanm omrunun sonunda meydana geldigi mekanik hasar olarak tanmlanr. Bu hasar, fiziksel, kimyasal veya biyolojik etkenlerin bir kombinasyonuyla ortaya ckabilir. Fiziksel bozulma, mekanik etmenlerden kaynaklanabilir. Bu etmenler, s, basnc, cekme ve skmadan olusur. Is, basnc, cekme ve skma, urunun ya da malzemenin omrunun erken sona ermesine neden olabilir. Kimyasal etkenler, urunun ya da malzemenin kullanm omrunun erken sona ermesine neden olabilir. Bunlar, asitler, bazlar, gubreler, petrol urunleri, kimyasal reaksiyonlar veya kimyasal ajanlar gibi kimyasal maddelerden kaynaklanr. Biyolojik etkenler, urunun ya da malzemenin kullanm omrunun erken sona ermesine neden olabilir. Biyolojik etkenler, bitkiler, bocekler, solucanlar veya mantarlar gibi hayvanlarn ya da bitkilerin urunun ya da malzemenin omrunun erken sona ermesine neden olmas veya urunun ya da malzemenin omrunun erken sona ermesine neden olabilecek biyolojik etkenlerden kaynaklanr.

Fiziksel Bozulmann Onlenmesi

Fiziksel bozulmay onlemek icin urunlerin ya da malzemelerin uretim kalitesi iyilestirilmelidir. Bunun icin, uretim sureci iyi planlanmal ve uretim srasnda kalite standartlarna uygunluk saglanmaldr. Urunlerin ya da malzemelerin kullanm srasnda dikkat edilmesi gereken hususlar, gerekli bakmn yaplmas, gerektiginde onarm veya degistirme, dogru kullanm sekli, guvenilir depolama kosullar ve dogru paketleme gibi etkenlerdir.