Virginia'daki bu doktor neden yolculuktan sonra bagajınızı açmak için beklemeniz gerektiğini söylüyor?

rookiemag

New member
Bu içeriğe erişim için Haberler'e katılın

Maksimum makale sayınıza ulaştınız. Okumaya devam etmek için giriş yapın veya ÜCRETSİZ bir hesap oluşturun.

E-postanızı girip devam düğmesine bastığınızda, Mali Teşvik Bildirimimizi içeren Haberler'in Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.

Geçerli bir e.

Sorun mu yaşıyorsunuz? Buraya tıklayın.

Virginia'daki bir birinci basamak doktoru, çantalarınızı hemen açmayı yeniden düşünmenize neden olabilecek, tüyler ürpertici örümceklerin yer aldığı bir seyahat ipucunu paylaşmak için TikTok'u kullandı.

Virginia'nın Loudoun İlçesinden Dr. Jason Singh tarafından yayınlanan video, tahtakuruları ve valizleriniz hakkında bir PSA paylaştıktan sonra 750.000'den fazla görüntüleme topladı.

Singh, TikTok'ta “İşte bu yüzden tatilden eve gelir gelmez çantanızı açmamalısınız” dedi. “Tamam, beni dinle, özellikle de otelde kaldıysan. Bunun nedeni de tahtakuruları.”

Tahtakuru istilasının ortasında, ŞOK EDİCİ VİDEO, PARİS'TE ESKİ YATAKLARLA DÖKÜLMÜŞ BİR SOKAĞI GÖSTERİYOR

“Tahtakuru yumurtaları genellikle altı ila 10 gün içinde yumurtadan çıkar ve periler, gelişimlerini sürdürmek için yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra kan emmesine ihtiyaç duyar” diye ekledi.

Singh, pek çok gezginin tahtakurusu maruziyeti hakkında bilgisi olmadığını fark ettikten sonra bu videoyu yayınlamaya karar verdiğini söyledi.

Dr. Jason Singh, seyahatten eve döndüğünüzde valizlerinizi hemen açmamanın önemiyle ilgili kendi PSA'sını paylaştı. (Dr. Jason Singh/@drjaysonisfresh)

Bu olası tahtakuru istilasının başkalarını eğitmeye değer olduğunu anlamasını sağlayan şey, hastasının vakalarından biriydi.

HAVAYOLU YOLCULARI ÇIPLAK AYAK YOLA ÇIKTIKLARI İÇİN UÇUŞLARDAN ÇIKARILABİLİR: ETIK UZMANI ÖNEMLİ

“[I was] Seyahatten döndükten haftalar sonra bile tahtakurusu tepkilerinin ne kadar ısrarcı ve üzücü olduğunu fark ettim. Singh, Haberler Digital'e e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, birçok gezginin tahtakurusuna maruz kalmanın potansiyel uzun vadeli sonuçlarının farkında olmayabileceğini fark etmemi sağladı.” dedi.

sırtta yatak böceği ısırıkları

Virginia'dan bir doktor olan Singh'e göre, kıyafetlerinizi bir otel dolabına koyarsanız tahtakurularına yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir ve tatilden döndükten hemen sonra paketi açarsanız, evdeki kıyafetlerinizin geri kalanını istila etme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. (iStock)

“Etkili önleme stratejileri hakkında kamu bilgisindeki” boşluğu doldurması gerektiğini fark etti.

Singh, TikTok'ta tahtakurularının neden uzakta kalması ve maruz kalmayla karşı karşıya kalması gerektiğini açıklamaya devam etti.

“Şimdi, eğer valiziniz en az iki hafta boyunca kapalı ve rahatsız edilmezse, mevcut tahtakuru yumurtası veya perisi muhtemelen açlık veya kuruma nedeniyle ölecektir, bu yüzden artık tıpkı benim gibi tembel olmak için bir nedeniniz var” dedi videosunda.

KOTLARINIZI NE SIKLIKLA YIKAMANIZ GEREKİR? TEMİZLİK UZMANLARI TARTIŞMAYI ÇÖZÜYOR

“Ve bırak bavulunu kenarda bırak. Yani, dürüst olalım. Nasıl bir psikopat hemen bavulunu açar? Bana haber ver.”

seyahatten sonra kıyafet çantasını açmak

Kurul onaylı böcek bilimci Eric Braun, yüksek ısı nedeniyle tahtakurularının yaşam evresini öldürmek için önce tüm kıyafetlerin kurutucuya atılmasını öneriyor. (iStock)

Singh'in TikTok videosunun yorum kısmı diğer sosyal medya kullanıcılarının paket açma alışkanlıklarına ilişkin yorumlarıyla doldu.

Bir kullanıcı, “Eve gelir gelmez her şeyi paketinden çıkarıp çamaşır makinesine atıyorum. Seyahat ederken yanımda taşıdığım tüm eşyalarıma ihtiyacım var” diye yazdı.

Başka bir kişi, “Tatilden döndüklerinde ihtiyaç duymadıkları fazladan iki haftalık kıyafeti olan var mı? Yoksa ben sadece bir köylü müyüm ve toplamda yalnızca bir veya iki haftalık kıyafetim var” yorumunu yaptı.

HAVAYOLU YOLCUSU, BAGAJ ETİKETİNDE TELEFON NUMARASINI GÖREN YABANCIDAN 'EN ürpertici' MESAJ ALDIĞINI SÖYLEDİ

Reading, Pensilvanya'da yönetim kurulu onaylı bir böcek bilimci olan Eric Braun, tahtakurularının önlenmesi ve bagajınızda bir şey fark ettiğinizde ne yapmanız gerektiği konusunda kendi düşüncelerini paylaştı.

kazaktaki yatak böceği

Pensilvanya merkezli yönetim kurulu onaylı bir böcek bilimci, kıyafetlerinizi en yüksek sıcaklıktaki kurutucuya atmanızı öneriyor. (iStock)

“Tahtakuru sorunu seyahat eden kişi için ciddi bir endişe kaynağıysa, kişisel eşyaları ve kıyafetleri otel çekmecelerinde, yerde veya otel mobilyalarının yakınında saklamamak bir başka faydalı ipucudur. Seyahat ederken valizimi özellikle banyoya koyarım. Tahtakuruların bu alanlara erişmesi zor olabileceğinden duş/küvet,” dedi Braun Haberler Digital'e e-posta yoluyla.

Braun, gezginlere, istila edilmiş olduğu varsayılan bir valizi yaşam alanına getirmemelerini, bunun yerine, kıyafetleri bir çöp torbasına ve hemen çamaşır odasına koymadan önce onu evin dışında tutmalarını tavsiye etti.

Braun, “Doğru sıcaklıklarda tahtakurularının beslenmeden birkaç ay yaşayabileceğini unutmayın, bu nedenle birkaç aydır kullanılmayan valizlerin tahtakurusu içermediğini varsaymayın” dedi.

Daha fazla Yaşam Tarzı makalesi için www.Haberler/lifestyle adresini ziyaret edin

“Valizlerin yatak altı gibi yaşam alanlarında saklanması gerekiyorsa, bunları önce çöp torbalarına koyun ve torbayı bantlayın. Valizler bu uygulama için etiketlenmiş tezgah üstü ürünlerle işlenebilir” diye ekledi.

kurutucudaki çamaşırlar

Uzmanlar, kıyafetlerinizi hemen bagajınızdan çıkarıp kurutucuya koymanızı öneriyor. (iStock)

Tahtakuruları tatilden eve getirirseniz ne yapmalısınız?

Braun, bagajınızda tahtakuruları bulduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gereken ipuçlarını ve eylemleri paylaştı.

Braun, “Bir tahtakurusu tespit edilirse, yolcunun daha fazla yayılmasını önlemek için yapması gereken bazı acil önlemler vardır. Yıkanabilecek her şey, yüksek sıcaklık ayarındaki kurutucuya hemen yerleştirilebilir” dedi.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

“Yıkanmadan önce hemen yıkanabilecek kişisel eşyaları kurutucuya yerleştirin. Yüksek ısı (en az 1.300 F+) tahtakurularını ve yumurtalarını öldürebilir.”

Braun, kurutma makinesine hemen atılamayacak kıyafetleriniz varsa, giysiyi kapalı bir torbaya veya ağzı kapalı bir kaba koyup evinizin dışına ve olası giriş noktalarından uzağa koymanız gerektiğini söyledi.

TikTok'taki doktor bagajdaki tahtakuruları konusunda uyardı

Virginia'lı bir doktor, tahtakuruları ve istiladan kaçınmak için bagajınızla ne yapmanız gerektiği hakkında konuşmak için sosyal medyayı kullandı. (iStock; Dr. Jason Singh/@drjaysonisfresh)

Orkin'in Georgia merkezli teknik servis müdürü Ben Hottel, tahtakuruları istila etmiş bagajınıza en iyi şekilde nasıl müdahale edebileceğinize dair bazı bilgiler paylaştı.

Hottel de Braun'la aynı fikirdeydi ve en iyisinin çantanızı evin dışında hemen açmanız ve çamaşırlarınızı en az 30-45 dakika boyunca en yüksek konumda kurutucuya atmanız gerektiğini belirtti.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

“Yeni yumurtadan çıkan periler kan emmeden bir aya kadar yaşayabilirler. Çantada bulunabilecek daha yaşlı tahtakuruları ise çok daha uzun yaşayabilir, hatta belki bir yıla kadar… Yüksek sıcaklık ayarı, çamaşırları hemen yıkamak en iyisidir. Hottel Haberler Digital'e “ısıl işlem” dedi.

Hottel, insanların evlerinde tahtakuru istilası olduğuna inanmaları durumunda haşere kontrol şirketini aramaları gerektiğini söyledi.