Şampanya, krallar, Hıristiyanlık ve Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndaki teslimiyeti: Reims, Fransa 'sarhoş edici'

rookiemag

New member
Reims, Fransa, tek bir küçük şehirde yoğunlaşmış en iyi Avrupa seyahatlerine sahiptir.

Taçlı kralların, Hıristiyan inancının, Gotik görkemin ve ışıldayan şarabın evidir.

Burası aynı zamanda hüzünlü, yorgun bir dünyanın, Adolf Hitler'in ve onun şeytani Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin II. Dünya Savaşı'ndaki yenilgisine kadeh kaldırdığı yerdir.

KOLUMBİYA'NIN ESKİ BAŞKANI DWIGHT EISENHOWER, DÜNYANIN 2. Dünya Savaşı'nda YAHUDİLERE KARŞI YAPILAN DEHŞETLERİ UNUTACAĞINI UYARDI

Kraliyet, dini, mimari, mutfak ve tarihi mekanların yoğunlaşması, Reims'i birçok Amerikalı için yapılacaklar listesindeki bir destinasyon haline getiriyor.

PBS dizisi “Rick Steves' Europe”un sunucusu Rick Steves, web sitesinde “Reims sarhoş edici” diyor.Reims Katedrali Gotik bir şaheser olarak kabul edilir. Temel taşı 1211'de atıldı; sadece 60 yılda inşa edildi; o zamana göre olağanüstü bir hızla. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


General Dwight Eisenhower, Müttefiklerin 1945'te Almanya'nın kalbine doğru son ilerleyişini Reims'te yönetti.

Ve Mayıs ayında bir Çarşamba sabahı erken saatlerde Alman Yüksek Komutanlığının teslimiyetini kabul ettiği yer burasıydı.

Almanya adına Orgeneral Alfred Jodl imzaladı.

1946'da savaş suçları nedeniyle idam edildi. Sadece bir hafta önce Adolf Hitler, Berlin'deki sığınağında bir korkak gibi intihar ederek öldü.

“Bu Müttefik Kuvvetin görevi 7 Mayıs 1945 yerel saatle 0241'de yerine getirildi.”
Eisenhower Washington DC'ye gönderdiği bir telgrafta görev bilinciyle şunları yazdı: “Bu Müttefik Kuvvetin görevi 7 Mayıs 1945'te yerel saatle 02.41'de (02.41) gerçekleştirildi.”

Ertesi gün haber geldi.

8 Mayıs, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve tüm dünyada VE Günü: Avrupa'da Zafer olarak kabul ediliyor. 12 Rue Franklin Roosevelt'teki Teslimiyet Müzesi, olayı bugün ve her gün anıyor.


Alman teslimiyeti


Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Müttefiklere teslim olduğu Fransa'nın Reims kentinde bir kutlama yemeği. Soldan sağa, ABD'li General Dwight D. Eisenhower, Sovyet Mareşal Georgy Zhukov ve İngiliz Mareşal Bernard Montgomery. (Getty Images aracılığıyla Keystone-FranceGamma-Rapho)


Kansas'taki Eisenhower Başkanlık Kütüphanesi denetleyici arşivcisi Jim Ginther, Haberler Digital'e verdiği demeçte, Eisenhower'ın kısa mesajının kesinlikle “muazzam miktarda memnuniyet” olması gereken şeyi sakladığını söyledi.

“Teslim olduktan kısa bir süre sonra yaptığı konuşmada, özgürlüğün güneş ışığının artık Avrupa halkının üzerinde yeniden parladığını söyledi.”

ŞAMPANYA ENDÜSTRİSİNİ KURTARAN AMERİKALIYLA TANIŞIN: MISSOURI BİLİM ADAMI CHARLES VALENTINE RILEY

Ike yeni bir günün doğuşunu kutlamak için mükemmel bir yerdeydi.

Reims, Fransa'nın dünyaca ünlü şarapçılık bölgesi Champagne'ın en büyük şehridir.

Sokaklarının altında muazzam bir köpüklü şarap hazinesi yatıyor. Reims'te milyarlarca dolarlık kabarcık, yüzyıllardır olduğu gibi şu anda da tebeşir ve kireçtaşı mağaralarında yaşlanıyor.


Şampanya mağarası


Fransa'nın Reims kentindeki Veuve Clicquot şampanyasının mahzenlerinden biri. (FRANCOIS NASCIMBENI/AFP, Getty Images aracılığıyla)


Yeraltı iklimi, mükemmel efervesan şaraba ilham vermek için sürekli soğuk sıcaklık ve nem sağlar.

Şampanya sessizce dinleniyor gibi görünüyor. Ancak her şişenin içinde bir yaşam ve aktivite çılgınlığı var.

Mayalar şekeri tüketir ve onu alkole ve küçük kabarcıklara dönüştürür.

Dünyanın en ünlü şampanya evleri, yeraltındaki maytap kalelerine rehberli turlar sunuyor: GH Mumm, Taittinger ve Veuve Clicquot da bunlar arasında.

“Reims sarhoş edici.”
Turları, şampanyaya yeni başlayanların ve şampanya meraklılarının bir araya gelip kaynaştığı lüks salonlarda tadımlar takip ediyor.

Şampanya, kraliyet itibarının çoğunu Avrupa Hıristiyanlığı ve Fransız kimliği tarihindeki anıtsal bir olaya borçludur.

Frankların ilk kralı Clovis, 496'da Reims'te bir Katolik olarak vaftiz edildi.


Almanların teslim olduğu yer


Almanya'nın 7 Mayıs 1945'te Müttefiklere teslim olduğu ve Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği Fransa'nın Reims kentindeki imza odası. Haber ertesi gün açıklandı. Teslimiyet Müzesi'ndeki oda, Müttefiklerin savaş haritaları hala duvarda olduğu gibi aynen korunmuştur. (FRANCOIS NASCIMBENI/AFP, Getty Images aracılığıyla)


Gotik mimarinin görkemli bir şaheseri olan Reims Katedrali, Clovis'in dönüşümün yapıldığı alan üzerine inşa edilmiştir.

Katedralin zeminindeki bir işaret, yerini gösterir.

Clovis daha sonraki bir akıma ilham kaynağı oldu: 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Fransa'nın yirmi beş kralı Reims Katedrali'nde taç giydi.

HER AMERİKALI'NIN DESTANSI OLARAK GÖRMESİ GEREKEN D-DAY SAVAŞ SİTELERİ, MİLYONLARI NORMANDİYA'YA ÇEKİYOR

Bir endüstri ticaret grubu olan Comite Champagne'ın internet sitesi, “Taç giyme töreni ziyafetlerinde şarabın serbestçe aktığı söyleniyordu” diye bildiriyor.

“Bölgenin başlangıçta durgun ama daha sonra köpüklü olan şarabı, bu şekilde 'kralların şarabı ve şarapların kralı' olarak anılmaya başlandı.”

Şampanyanın mantarı 8 Mayıs 1945'te generallerin ve galiplerin şarabı olarak açıldı.


Şampanya


Fransa'nın Reims kentindeki Champagne Taittinger'in tadım odasında bir şarap uçuşu. Reims'in şampanya evleri, şarapların yıllandırıldığı yer altı mağaralarının üzerinde yer alır. Mağara turlarının ardından tadımlar yapılıyor. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


Ginther, Ike'nin o gün Reims'te Müttefiklerin zaferini kutlamak için şampanya içtiğine dair hiçbir kanıt olmadığını söylüyor.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Ancak en az bir fotoğraf, Eisenhower'ın bir kutlama masasında, önünde köpüklü şişelerle gülümsediğini gösteriyor.

“Amerikalılar demokrasinin uğruna savaşmaya değer olduğunu öğrendi.”
İkinci Dünya Savaşı bitmemişti. Pasifik'te Japonya'yı yenme mücadelesi üç ay daha korkunç kayıplarla sonuçlandı.

Ike'ın aklında çok şey vardı.


Şampanya


Fransa'nın Reims kentindeki Veuve Clicquot'un mahzenlerinde yaşlanan tozlu jeroboamlar (3 litrelik şişeler). (FRANCOIS NASCIMBENI/AFP, Getty Images aracılığıyla)


New Orleans'taki Ulusal İkinci Dünya Savaşı Müzesi'nden Samuel Zemurray-Stone kıdemli tarihçisi John Curatola, “Ancak Amerikalılar arasında savaşın sona erdiğine dair açıkça bir sevinç vardı” dedi.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

“Amerikalılar demokrasinin uğruna savaşmaya değer olduğunu ve bu mücadelenin o demokrasinin parçası olan vatandaşlar arasında büyük fedakarlıklar gerektirdiğini öğrendi.”

Daha fazla Yaşam Tarzı makalesi için Haberler/lifestyle adresini ziyaret edin.Kerry J. Byrne, Haberler Digital'de yaşam tarzı muhabiridir.