'Seinfeld' New York'taki lokantada altın sitcom'a sahne oldu, turistler hâlâ rol oynayan restoranlara akın ediyor

rookiemag

New member
Etkili durum komedisi “Seinfeld”, Amerikan pop kültürünün 10 sezonluk eğlenceli serüveni sırasında restoran müşterilerinin New York City'nin sosyal dokusunda oynadığı merkezi rolü kutladı.

Ed Levine 2019'da Serious Eats için şöyle yazmıştı: “Amerikan televizyon ve filmlerinde bir lokantada en az bir sahnenin yer almadığı bir yıl bulmakta zorlanacaksınız.”

Hiçbir dizi, film veya sanatçı, lokantayı “Seinfeld” ve 29 Nisan 2024 Pazartesi günü 70 yaşına girecek olan aynı adı taşıyan Jerry Seinfeld'in liderliğindeki klasik komedyen kadrosundan daha fazla kutlamadı.

ULUSAL YABAN MERSİNLİ PİŞE GÜNÜ İÇİN MEYVE DOSTU 5 BİLGİ: 'SAĞLIKLI' VE 'LEZZETLİ'

Levine, “Hatta buna tam anlamıyla Amerikan restoranı diyecek kadar ileri giderdim” diye ekledi.

Lokantalar ülke çapında mevcuttur ancak büyük ölçüde kuzeydoğuya özgü bir olgudur. New Jersey kısa süre önce diğer eyaletlerden daha fazla, 500 restorana ev sahipliği yaptığını iddia etti.“Seinfeld”in ilk bölümünden bir sahne. Soldaki George Costanza rolünde Jason Alexander ve kendisi rolünde Jerry Seinfeld. (Gary Null/NBCU Fotoğraf Bankası/NBCUniversal, Getty Images aracılığıyla)


Çeşitli tahminlere göre New York City, yalnızca Gotham'da 400'den fazla restoranla belediyeler arasında listenin başında yer alıyor.

Monk's Café'nin “Seinfeld”deki rolü aslında üç lokanta tarafından oynandı. Bunlardan ikisi, 1998'de yayınlanan son bölümün üzerinden 25 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bugün hala Manhattan'ın turistik cazibe merkezleridir.

Ancak Monk's Café'nin kendisi tamamen kurgusaldı.

Jerry, George, Elaine ve Kramer'in ton balıklı salata ve çavdar eşliğinde hayat ve aşk hakkında sohbet ettiği lokantanın iç sahneleri Los Angeles'taki bir stüdyoda çekildi.

SEYAHAT HOT NOKTALARI BARBERLER, HARDLAR, SPUDS, SPAM VE SÜPER KAHRAMANLARI KUTLAYAN 5 İlginç MÜZE İÇERİR

Manhattan'ın Morningside Heights bölümündeki Broadway'deki Tom's Restaurant, “Seinfeld”deki lokantanın cephesi olarak hizmet ediyordu.

Tom's bugün popüler bir fotoğraf ve selfie noktası olmaya devam ediyor.
Son günlerde çok fazla kaosa sahne olan Columbia Üniversitesi kampüsünün ana dörtlüsünden sadece üç blok uzakta bulunuyor.

Tom, serinin gerçek ünlü ortamı olarak ortaya çıktı. Fotojenik işareti ve “Seinfeld”deki sürekli görünümleri (“Tom'lar hariç”) onu Amerikan popüler kültürünün simgesi haline getirdi. Bugün popüler bir fotoğraf ve selfie noktası olmaya devam ediyor.


Westway Lokantası


Ünlü sitcom “Seinfeld”, Jerry Seinfeld ve Larry David tarafından Manhattan'daki Westway Diner'da tasarlandı. Bir plaket, günümüzün TV tarihindeki rolünü anıyor. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


Ancak Manhattan'ın Hell's Kitchen semtindeki Westway Diner, “Seinfeld”in gerçek manevi evidir.

Yavaş yavaş, sürekli olarak popüler bir turistik yer olarak ortaya çıktı ve TV dizilerinde hiç yer almamasına veya adı geçmemesine rağmen bugün de öyle olmaya devam ediyor; bu durum komedinin kalıcı etkisinin bir kanıtıdır.

Jerry Seinfeld, 2021'de X'te (daha sonra Twitter) “1988'de 9. Cadde'deki Westway Diner'da Larry David ve ben bir komedyen hakkında ancak hikayesi olmayan bir program hazırladık” diye paylaştı.

AMERİKAN YEMEK DİLİ 'İngilizleri YAKIN!' VATANSEVERLİK ÇAĞINDA VARDI. KIZARMIŞ İNGİLİZ ÇÖKÜMÜ ANLAMLI

David, Manhattan Plaza'da, Ninth Avenue ile West 43rd Street'in köşesinde, caddenin çaprazında yaşıyordu. İkiz gökdelen projesi, birçoğu sadece birkaç blok ötede bulunan Broadway tiyatrolarında çalışan sanatçılar ve sanatçılar için sübvansiyonlu bir konut cenneti.

Manhattan Plaza Kiracılar Derneği'nin fahri başkanı Marisa Redanty, Haberler Digital'e şunları söyledi: “Larry David, burada yaşadığı ve 'Seinfeld'i yarattığı sırada 'Saturday Night Live'ın yazarıydı.”


Tom'un Restoranı


Manhattan'ın Morningside Heights bölümündeki Tom's Restaurant'ın cephesi, popüler TV dizisi “Seinfeld”in restoran sahnelerinin dış çekimleri sırasında ünlendi. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


“Jerry, West 44th Street'in köşesindeki eski Improv komedi kulübünde performans sergiledi. Westway Diner tam ikisinin arasında. Demek bu yüzden orada tanıştılar.”

Eski komedi kulübünün artık Don Giovanni Ristorante'nin evi olduğunu ekledi.

Bu arada Westway Diner'ın içindeki bir plaket, restoranın günümüzün TV tarihindeki rolünü onurlandırıyor.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Westway Diner, TV dizisinde hiç yer almamasına ve adı geçmemesine rağmen günümüzde sürekli olarak popüler bir turizm merkezidir; bu durum komedisinin kalıcı etkisinin bir kanıtıdır.

Bir plaket, günümüzün TV tarihindeki rolünü onurlandırıyor.

Seinfeld, bugün küçük anma töreninde Westway Diner'ın TV tarihindeki rolünü anlatırken, “Sabah saat 12-1 civarında burada oturduk ve bu programın ne olabileceğini anlamaya çalıştık” dedi.

Bu arada Manhattan Plaza başlı başına bir popüler kültür simgesi.

Samuel L. Jackson, Patrick Dempsey ve Alicia Keys gibi birçok ünlü eğlence figürünün eviydi.

Diğer pek çok hitin yanı sıra, Jay-Z ile birlikte Gotham'a yazılan “Empire State of Mind” adlı atmosferik övgüyle uluslararası alanda tanınıyor.

Yeni müzikali “Hell's Kitchen” kısa süre önce Broadway'de gösterime girdi. Manhattan Plaza, ortamlarından biri olarak hizmet veriyor.


Jerry Seinfeld lokantası bölündü


Komedyen Jerry Seinfeld'in başrol oynadığı “Seinfeld”, New York City'deki restoran kültürünün popülerleşmesine yardımcı oldu ve Manhattan'daki iki lokantayı turistik bir simge haline getirdi. (Robert Caplin/Bloomberg; Joesph Delvalle/NBCU Fotoğraf Bankası; Deb Cohn-Orbach/UCG/Universal Images Group, her biri Getty Images aracılığıyla)


Manhattan Plaza'da hâlâ “Seinfeld” rolüyle ünlü bir sakin bulunuyor.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Redanty, “Kramer'in dizideki ilham kaynağı Kenny Kramer hâlâ burada yaşıyor” dedi.

“Geçen gün onunla konuştum. Larry David'in koridorunun karşısında oturuyordu. Aradaki koridora dokunmadan bir daireden diğerine atlamaya çalışırlardı. Kramer'in yaptığı o çılgın girişleri bu yüzden gördün.” göstermek.”

Daha fazla Yaşam Tarzı makalesi için www.Haberler/lifestyle adresini ziyaret edin.Kerry J. Byrne, Haberler Digital'de yaşam tarzı muhabiridir.