Seyahat noktaları arasında berberleri, hardalları, patatesleri, Spam'i ve süper kahramanları konu alan 5 ilginç müze yer alıyor

rookiemag

New member
Konu ne kadar niş, ilginç veya sıradan görünürse görünsün her şeyin bir geçmişi vardır.

Bu da neredeyse her şeyin tarihini koruyacak bir müzesi olduğu anlamına geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin ana caddeleri ve arka yolları, süper kahramanlara tapınmaya adanmış bir merkez müzesi de dahil olmak üzere pek çok kanıt sunuyor.

TÜM KİTAP SEVERLERE ÇAĞRI: İŞTE OKUMAYI SEVENLER İÇİN EN İYİ 10 ŞEHİR

Indiana'daki Hall of Heroes Süper Kahraman Müzesi'nden John Osborne, “Çizgi romanların tarihi 80 yıl öncesine dayanıyor ve burada onlarca yıllık film hatıralarıyla birlikte 80 yıllık çizgi roman tarihimiz var” dedi.

İşte Amerika'daki her şeyin geçmişini koruyan en ilginç beş müzesine bir bakış.

1. Kahramanlar Salonu Süper Kahraman Müzesi, Elkhart, Indiana


Marvel çizgi romanlarının, muhteşem pop kültürünün ve Hollywood hitlerinin bu cenneti, süper kahraman türünün en popüler film ve programlarından bazılarında rol alan hatıralarla öne çıkıyor.Chris Evans, Marvel'ın “Avengers” filminde Kaptan Amerika'yı canlandırıyor. (Pictorial Press Ltd/Alamy Stock Photo)


Bunlar arasında: “Kaptan Amerika: İlk İntikamcı”da Chris Evans'ın kullandığı kalkan; Nicolas Cage'in “Ghost Rider”da Johnny Blaze rolünde kullandığı özel yapım helikopter; ve 1960'larda DC Comics'in pelerinli savaşçısını konu alan TV dizisinin yıldızı Adam West'in tanıtım gösterileri sırasında giydiği “Batman” kıyafeti.

Süper Kahraman Müzesi'nde (hallofheroesmuseum.com), ücretsiz girişli, çocuklara uygun bir atari salonu ve yaklaşık 75.000 çizgi roman bulunmaktadır.

Koleksiyondaki hazineler arasında 1942 yılına ait 1 numaralı “Wonder Woman” da yer alıyor.

2. Ulusal Hardal Müzesi, Middleton, Wisconsin


2024 seyahat büfenizi Cheeseheads diyarındaki “dünyanın en büyük hardal koleksiyonuyla” kaplayın.

NEW YORK CITY WIENER SAVAŞI, BIG APPLE SAVAŞLARININ BEYZBOL'A YÖNELİK OLDUĞU ZAFER GÜNLERİNİ HATIRLIYOR

Ulusal Hardal Müzesi (mustardmuseum.com), “50 eyaletin tamamından ve 70'den fazla ülkeden 6.000'den fazla kavanoz, şişe ve teneke kutudan oluşan, sürekli büyüyen bir hardal ve hatıra sergisi” sunuyor.


Hardal Müzesi


Wisconsin'deki Ulusal Hardal Müzesi'nde ziyaretçiler bilgi, yerli ve ithal dijonlar ve geçmişten kalma tarihi eşyalar bulabilirler. (Alamy)


Middleton hardal manastırı aynı zamanda Dünya Çapında Hardal Yarışması ve Ulusal Hardal Günü Festivaline de ev sahipliği yapıyor. (Bu yıl Ulusal Hardal Günü 3 Ağustos 2024 Cumartesi. Müzenin web sitesinde o gün “Kasabayı sarıya boyuyoruz” yazıyor.)

Ayrıca müzeye giriş her zaman “tamamen ücretsizdir”.

3. New York Şehri Berber Dükkanı Müzesi, New York, New York


Saç modeli kültürünün bu ilginç tarihi, Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası'ndaki berberlik sanatı ve zanaatına ilişkin kapsamlı sergiler sunuyor.

Aynı zamanda konukların bugün gerçek zamanlı olarak kafes ticaretinin klasik numaralarını deneyimleyebilecekleri, çalışan bir berber dükkanıdır.


Eski NYC berber dükkanı


New York'ta eski bir berber dükkanı ve direk. Tarih bilinmiyor. (Getty Images)


Dördüncü nesil usta berberlerden kurucu Arthur Rubinoff, müzenin web sitesinde “Berberin tarihi çok zengin ama unutulmuş bir tarihtir” diyor.

“Amacım tüm berberlere ve tarihimize saygı göstermek ve aynı zamanda eğitim vermekti. Berberlik büyüleyici bir mirasa sahip gerçek sanattır.”

4. Idaho Patates Müzesi, Blackfoot, Idaho


Amerika'nın patatese olan tutkusu doğal olarak ülkenin en büyük patates kaynağı olan Idaho'da sergileniyor.


Idaho Patates Müzesi


Idaho Patates Müzesi'nin girişi burada Idaho'nun Blackfoot şehrinde görülüyor. (AaronP/Bauer-Griffin/GC Görüntüleri)


20. yüzyılın başlarından kalma bir demiryolu istasyonunda yer alan yumru bilgi sarayı, Amerika'nın en yaygın olarak yetiştirilen sebzesinin irfanına ve cazibesine derinden dayanmaktadır.

SPAM CIZDIRICI: 2. DÜNYA SAVAŞINDAN BERİ KÜRESELİN FAVORİSİ SUŞİ ÇILGININ MERKEZİNDE

Idaho Patates Müzesi, yakındaki Ay Kraterleri Ulusal Anıtı da dahil olmak üzere Idaho'nun doğal güzelliğini keşfederken lezzetli bir eğlence olarak da hizmet vermektedir.

Müze, diğer ilgi çekici yerlerin yanı sıra dünyanın en büyük patates cipsine sahiptir. 1990 yılında Pringles tarafından üretilen bu ürün, 23 inç uzunluğunda ve 14,5 inç genişliğindedir.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

İşte az bilinen bir efsane: Dünyanın en büyük patates cipsini yiyen kişi yine de bir tane daha isteyecektir.

5. Spam Müzesi, Austin, Minnesota


Dünyanın en sevilen konserve etinin tarihini, 1937'den bu yana yapıldığı şehirde “Sample” edin.


Spam Müzesi


Spam hayranları Austin, Minnesota'daki Spam Müzesi'ni gezmek için sırada bekliyor. (JOEY MCLEISTER/Getty Images aracılığıyla Star Tribune)


“Sergi konuları, Spam paketlemenin yıllar içinde nasıl değiştiğinden İkinci Dünya Savaşı'nın kazanılmasındaki rolüne, Spam'in dünya genelinde sahip olduğu geniş kapsamlı mutfak ve kültürel etkiyi sergileyen renkli bir 'Dünya Çapında Spam' sergisine kadar uzanıyor” diyor ExploreMinnesota.com, eyaletin resmi turizm ofisi tarafından yayınlandı.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Yardımsever “Spambassadors”, özellikle çocuklara yönelik interaktif sergiler içeren müzede konuklara rehberlik ediyor.

Daha fazla Yaşam Tarzı makalesi için www.Haberler/lifestyle adresini ziyaret edin.Kerry J. Byrne, Haberler Digital'de yaşam tarzı muhabiridir.