Uzaktan çalışanların patronlarına haber vermeden kaçmaları nedeniyle 'sessiz tatil' trendi

rookiemag

New member
Bu içeriğe erişim için Haberler'e katılın

Ayrıca hesabınızla belirli makalelere ve diğer premium içeriklere özel erişim – ücretsiz.

Geçerli bir e.

E-postanızı girip devam düğmesine bastığınızda, Mali Teşvik Bildirimimizi içeren Haberler'in Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz. İçeriğe erişmek için e-postanızı kontrol edin ve verilen talimatları izleyin.

Sorun yaşıyorsanız? Buraya tıklayın.

Uzaktan çalışanların bugünlerde pek çok avantajı var gibi görünüyor; işe gidip gelme gerektirmeyen bir iş, olumlu bir iş-yaşam dengesi ve iş gardırobundan tasarruf etme yeteneği ve işler için daha önce ihtiyaç duyulan diğer gereksinimler dahil.

Ancak uzaktan düzenlemeyle zamandan ve paradan tasarruf etmenin ötesinde, bazı işçiler, ücretli izinlerini resmi olarak tatil günü olarak kabul etmeden izin günleri alarak evde çalışma ayrıcalığını genişletmenin yeni yollarını buluyor.

“Sessizlik” eğilimi bazılarına komik gelebilir ancak bu aldatıcı uygulamanın sonuçları kalıcı bir etkiye sahip olabilir.

ANNE KÖPEK YAVRUSUNU İTALYA'DA AYLIK AVRUPA TATİLİNE GÖTÜRMEK İÇİN 900 $ HARCIYOR

İşte “sessizlik” trendine daha derin bir bakış.

'Susma' tam olarak nedir?


“Sus-katyonlar” sosyal medyada ve popüler kültürde trend oluyor.

Boston'daki Wysa'nın baş psikoloğu Smriti Joshi, “İnsanlar genellikle, üzerinde anlaşmaya varıldığı gibi, patronlarının beklediği uzak yerden değil, uzaktan çalışmaya devam ederek kuralları esnetiyorlar” dedi.“Sessizlik” olgusu, “tamamen uzaktan işlerin başlamasından önce mümkün değildi” [and] bir işyeri uzmanı, bugün “işverenlere yeni bir zorluk sunuyor” dedi. (iStock)


“Tamamen uzaktan işlerin başlamasından önce mümkün olmayan bu olgu, işverenler için yeni bir zorluk teşkil ediyor ve aynı zamanda çalışanların şu anda neye ihtiyaç duyduklarını hissettiklerini de oldukça iyi anlatıyor.”

'Susma' eğilimine ne yol açtı?


Joshi, Haberler Digital'e yaptığı açıklamada, özerklik, esneklik ve çalışma ortamları üzerinde kontrol sahibi olma arzusunun yanı sıra izin isterken kendini güvende hissetme ihtiyacının da bu tür trendlere yol açtığını söyledi.

“Esnek çalışma özgürlüklerinin yakında kısıtlanabileceği yönünde yaygın bir algı var.”
“Özellikle birçok büyük kuruluş işçileri ofise geri çağırmaya başladığında, esnek çalışma özgürlüklerinin yakında kısıtlanabileceğine dair yaygın bir his var” diye belirtti.

Bu noktaya kadar Joshi, çalışanların kendi şartlarına göre çalışma hakları konusunda tutkulu olduklarını ve nerede çalışacaklarını kontrol sahibi olmaları gereken bir karar olarak gördüklerini söyledi.

VİRAL TREND 'KRONO ÇALIŞMA' ÇALIŞANLAR VE İŞVERENLER ARASINDA NEDEN DALGA YARATIYOR?

“Bu anlamda suskunluk, işverenlerine karşı sessizce mücadele etmenin veya kontrolü kendilerine geri almaya çalışmanın bir yolu olabilir” dedi.

Florida'da grafik tasarımcısı olan 29 yaşındaki Lauren, Haberler Digital'e orada burada “sessiz tatil” günleri geçirdiğini ancak hâlâ yaklaşan seyahat planları hakkında işverenine açıklama yapıp yapmayacağını düşündüğünü söyledi.


Sahilde çalışmak


“Temmuz ayında birkaç uzun hafta sonunu ayırmayı planlıyorum ve resmi tatil günlerini kullanacağımı düşünmüyorum. Evden veya başka bir yerden çalıştığım için işimi yaptığım sürece bankaya para yatırabileceğimi hissediyorum. Resmi olarak kullanmak isteyene kadar tatil günlerim.” (iStock)


Sadece mahremiyet nedeniyle adını kullanmayı seçen Lauren, “Bir arkadaşımın yerini değiştirmek veya akıl sağlığımla ilgili bir gün geçirmek için bir gün izin aldım ve patronuma gerçekten izinli olduğumu söylemedim” dedi.

“Temmuz ayında birkaç uzun hafta sonunu ayırmayı planlıyorum ve resmi tatil günlerini kullanacağımı düşünmüyorum. Evden veya başka bir yerden çalıştığım için işimi yaptığım sürece bankaya para yatırabileceğimi hissediyorum. Resmi olarak kullanmak isteyene kadar tatil günlerim.”

Tükenmişlik 'sessizlik'e neden oluyor mu?


Joshi, susma, sessizce işten ayrılma ve diğer moda konseptler de dahil olmak üzere günümüzün pek çok kariyer trendinin benzer bir sorunla bağlantılı olduğunu söyledi: Çalışanlar stresli.

RUH SAĞLIĞI HİZMETLERİ ARAYAN ÇALIŞANLAR ARASINDA EN BÜYÜK ENDİŞE KAYGIDIR, ÇALIŞMA BULGUSUNA GÖRE: 'BÜYÜK ENDİŞE'

Joshi, Haberler Digital'e şunları söyledi: “İşyerinde hissettikleri baskıyı hafifletmenin yollarını arıyorlar ve bazen bunu nasıl yapacakları konusunda oldukça yaratıcı oluyorlar.”

“Bu eğilimler, kuruluşların zihinsel sağlık ve refah girişimlerine öncelik verme ihtiyacının altını çiziyor ve işyerinde zihinsel sağlıkla ilgili tartışmaları çevreleyen damgalamaya meydan okuyor.”

Trendi körükleyen başka neler var?


Rosencrans, her şeyin sosyal medyaya gösterilen ilgiyle ilgili olduğunu söyledi.

“İş yerinde hissettikleri baskıyı hafifletmenin yollarını arıyorlar ve zaman zaman bunu nasıl yapacakları konusunda oldukça yaratıcı oluyorlar.”
“Bunun gibi diğer işyeri trendlerinde de gördüğümüz gibi, hakkında konuşulmaya başlandığında, diğerlerini de aynı yolu takip etmeleri konusunda daha fazla teşvik ediyor” dedi.

İŞ ZORLUĞU: İŞ YERİNDE BULMALISINIZ. İŞTE ALINACAK ADIMLAR

“Özellikle yaz yaklaşırken, tatil günlerini Şükran Günü ve Noel gibi diğer yoğun sezonlara ayırırken sıcak havalardan yararlanmak isteyen insanların sessizliğinde bir artış göreceğimizi tahmin ediyorum.”


Sahilde dizüstü bilgisayar


Bir işçi, “İki haftalık resmi tatilimi yılın ilerleyen zamanlarına yapılacak bir gezi için kullanmayı planlıyorum” dedi. “Bunu yaptığım için kendimi kötü hissetmiyorum, çünkü pek çok insan gerçekten hasta olmadıkları halde hastalık izni alıyor.” (iStock)


Bu noktaya kadar, “sessizlik meraklısı” Lauren, rapor edilmeyen yaz kaçamaklarına ek olarak, tatil günlerini yılın ilerleyen zamanlarına saklama konusunda başka PTO kandırmaca planları olduğunu paylaştı.

“İki haftalık resmi tatilimi yılın ilerleyen zamanlarına yapılacak bir gezi için kullanmayı planlıyorum” diye itiraf etti.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

“Bunu yapmak konusunda kendimi kötü hissetmiyorum, çünkü pek çok insan gerçekten hasta olmadıkları halde hastalık izni alıyor. Bu, eski kaçık taktiğin yeni bir versiyonu.”

İşverenler susmayı öğrenirlerse ne yapmalıdır?


Uzmanlar, yöneticilerin ekiplerinden birinin PTO'yu aldığını ve resmi olarak görevden alınmadığını öğrenmesi durumunda, yöneticinin açıklama için çalışanla konuşması gerektiğini tavsiye ediyor.

“Bir çalışanın nasıl tepki verdiğini görmek önemlidir; çünkü bu, bunun bir kalıp mı, bir hata mı yoksa fazladan izin almak için yapılan kasıtlı bir hareket mi olduğunu gösterebilir.”
Amerika Kıtası İnsan ve Kültür Direktörü Annie Rosencrans, atılacak ilk adımın, bir çalışana doğrudan söz konusu günlerde ne yaptığını sormak ve kişinin çalışmadığını, bunun yerine tatilde olduğunun kendisine bildirildiğini açıklamak olduğunu söyledi. HiBob New York'ta.


Görünümle uzaktan çalışma


“Bir yöneticinin çalışanını PTO protokollerini takip etmenin önemini etkilemesi çok önemlidir.” (iStock)


“Bir çalışanın nasıl tepki verdiğini görmek önemli çünkü bu, bunun bir kalıp mı, bir hata mı yoksa fazladan izin almak için yapılan kasıtlı bir hareket mi olduğunu gösterebilir” dedi.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Rosencrans, bunun ardından yöneticilerin izin sürelerinin farkında olduklarını not edebileceklerini, çalışanlara izin politikasını hatırlatabileceklerini ve bunun PTO olarak şirket sistemine eklenmesini sağlayabileceklerini söyledi.

Daha fazla Yaşam Tarzı makalesi için www.Haberler/lifestyle adresini ziyaret edin.